Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już zamieszkamy we własnym M, ale też towarzyszący samej jego realizacji. Na polskim rynku nie było do tej pory oferty kompleksowej usługi budowlanej dla klientów, którzy chcieliby nabyć prefabrykowany dom „z wyższej półki”. Na tę potrzebę odpowiedzieli cenieni polscy architekci, Karol Nieradka i Gaweł Biedunkiewicz. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu w branży architektoniczno-budowlanej opracowali oni profesjonalny system „produkcji” domów jednorodzinnych, który został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o komforcie konsumentów. Jak wyglądają kulisy takiej realizacji?
Projekt na miarę XXI wieku
Architekci przygotowali autorski projekt modułowego domu jednorodzinnego o unikalnej bryle, który produkowany jest seryjnie i wykonany z wysokiej jakości materiałów i gotowych prefabrykatów. Parterowy układ w formie litery „L” sprawia, że jest to budynek pozbawiony barier architektonicznych, a przez to wielopokoleniowy, w którym swobodnie mogą funkcjonować na co dzień np. seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami. Podzielony został na dwie strefy – dzienną i nocną, które dzięki dużym przeszkleniom subtelnie się przenikają. Jego wielkość – 171 mkw. powierzchni użytkowej, jest na tyle optymalna, że może tu mieszkać zarówno pięcioosobowa rodzina, jak i para, która prowadzi działalność gospodarczą. Jak podkreślają architekci prosta forma, dużo światła dziennego i elegancja naturalnych materiałów to najważniejsze założenia tego projektu. Innowacyjny jest nie tylko sam projekt domu, ale też sposób w jaki Nieradka i Biedunkiewicz – właściciele pracowni o nazwie Nowa Norma – podchodzą do jego realizacji. Gwarantuje on klientowi pełen pakiet: projekt domu, komplet niezbędnych dokumentów, wysokiej jakości prefabrykaty i materiały, rzetelnego kierownika budowy i fachowy nadzór przy montażu budynku. Sam budynek spełnia przy tym najnowsze technologiczne standardy ekologiczne i wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa, a dzięki seryjnej produkcji z półproduktów, zapewnia sprawną i terminową realizację. Oferowaną przez Nową Normę usługę można podzielić na trzy zasadnicze etapy.
Etap pierwszy - uzyskiwanie pozwoleń
Pierwszy etap polega na adaptacji gotowego już projektu do działki, a następnie wypełnieniu wszelkich niezbędnych formalności w imieniu klienta. Jej minimalne wymiary wynoszą 21,7 m x 31,4 m, dlatego dom świetnie wpisze się nawet w niedużą parcelę. To jedyna czynność, w której konieczne jest zaangażowanie inwestora. Musi on bowiem zapoznać się z całą koncepcją i zdecydować, czy oferowana usługa spełnia jego oczekiwania. Po podpisaniu umowy przedstawiciele Nowej Normy zajmują się w imieniu klienta uzyskaniem wszelkich pozwoleń i skompletowaniem koniecznej dokumentacji. To trudny i żmudny proces, kiedy musimy chodzić po urzędach i zbierać tzw. „papierki”. Doświadczonej firmie, która wie co, gdzie i jak trzeba załatwić, zajmuje to jednak o wiele mniej czasu. W sporządzanej przez architektów dokumentacji jest wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia realizacji projektu, a więc wyszczególnione warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, procedury związane z przyłączami oraz zgłoszenie rozpoczęcia budowy.
Etap drugi - budowa domu
Kolejnym etapem jest zagospodarowanie terenu (adaptacja działki pod budowę), wykonanie instalacji zewnętrznych (wody i prądu z przyłącza oraz kanalizacji deszczowej i sanitarnej z przyłącza lub do zbiornika szczelnego) oraz sam proces montażu budynku. I w tym przypadku Nowa Norma działa szybciej i sprawniej. Zapewnia ona doświadczonego kierownika budowy i kadrę inżynierską, pod której okiem dom składany jest z modułów. Cały proces powstawania budynku usprawnia wykorzystywanie elementów prefabrykowanych i ustandaryzowanie detali. Tym samym Nowa Norma oferuje właściwie już gotowy budynek, który z fabryki przyjeżdża w częściach - wystarczy je tylko złożyć. Większość wykonywanych prac to bowiem montaż prefabrykatów, dzięki czemu dom wymaga mniejszych nakładów i powstaje dużo szybciej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego budownictwa. Optymalizuje to czas realizacji projektu i gwarantuje wysoką jakość. Co warto podkreślić, produkcja prefabrykatów jest zgodna z zasadami zrównoważonego budownictwa i spełnia najwyższe proekologiczne wymogi, dzięki czemu projekt doskonale wpisuje się w standardy klasy premium.
Gotowy budynek posadowiony jest na płycie fundamentowej ocieplonej, na której montowane są żelbetowe ściany z elementami konstrukcji stalowej, co zapewnia trwałość na lata. Użycie gotowych prefabrykatów, specjalnie wykonanych i zoptymalizowanych na potrzeby projektu, usprawnia proces budowy, a tym samym gwarantuje, że dom będzie żył długo oraz ładnie się starzał. Dach, poszyty eleganckim łupkiem, jest w konstrukcji drewnianej z podniesionym sufitem w części dziennej i płaskim sufitem w części nocnej. Jego wygląd dopełnia minimalistyczna kalenica i bezokapowa rynna. Na tym etapie dom uzbrojony jest już we wszelkie niezbędne instalacje: wodno-kanalizacyjną, deszczową, elektryczną, centralnego ogrzewania i wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W wyposażeniu pojawia się klimatyzacja, pompa ciepła, inteligentna elektryka i coraz bardziej doskonała elektronika, która pozwala zrealizować dom w wersji smart. Ich przyłącza wyprowadzone są w prefabrykowanych ścianach, ukryte w posadzce i wykonywane z płytą fundamentową, a część spinana w dachu, gdzie również znajduje się rekuperator i przewody wentylacji mechanicznej. To jednak nie koniec.
Etap trzeci - wykończenie do stanu deweloperskiego
W ostatnim już etapie, którym jest wykończenie do stanu deweloperskiego, budynek jest przygotowywany pod klucz. Kładzione są dwuwarstwowe elewacje z poszyciem z płytki klinkierowej oraz elementami z drewna dębowego. W parze ze szkleniami trójszybowymi z drzwiami przesuwnymi typu HS i łupkowym dachem przesądzają one o niepowtarzalnym, luksusowym wręcz wyglądzie domu. Ukryta rynna i rury spustowe podkreślają jego niepowtarzalną, elegancką formę. Na tym etapie wykonywane są, o ile inwestor sobie zażyczy, tynki. Ściany są bowiem tak gładkie, że można je od razu wyłożyć okładziną – lamelami, kamieniem naturalnym, czy spiekami. W ten sposób budynek jest już gotowy do odbioru w stanie deweloperskim i po uzyskaniu dokumentu o zakończeniu budowy, może być oddany w ręce inwestora. W chwili obecnej firma jest jednak na etapie projektów aranżacyjnych, które pozwolą wyposażyć dom w meble, sprzęty i inne elementy wyposażenia, tak że będzie gotowy do zamieszkania.
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/dom-modulowy-klasy-premium-to-nowosc-na-polskim-rynku-jakie-sa-etapy-jego-realizacji